Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Ayancık nufus ve yerleşim Ayancık ulaşım ve haberleşme

  Paylaş
  avatar
  Admin
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 801
  Kayıt tarihi : 22/09/09
  Yaş : 31
  Nerden : İstanbuL~

  Ayancık nufus ve yerleşim Ayancık ulaşım ve haberleşme

  Mesaj  Admin Bir Perş. Ara. 24, 2009 10:16 pm  İlçemizin nüfus kayıtlarına göre açık kayıtlı nüfusu 110.057 dir.
  1990 yılında İlçenin merkez nüfusu 10.418, köylerinin nüfusu 25.625 ve toplam nüfusu 36.043 iken;
  22 Ekim 2000 tarihinde yapılan genel nüfus sayımı sonuçlarına göre; İlçenin merkez nüfusu 10.919, köylerin in nüfusu 15.128 , toplam nüfus ise 26.047’ ye düşmüştür.
  Kilometrekareye 33 kişi düşmekte olup, nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının altındadır.
  Nüfus düşüşünün en önemli nedeni ÖRÜS Kereste - Sunta fabrikasının özelleştirilmesi ve Hava Radar Üssünün Ayancık’ tan taşınması sonucu iş sahalarının yetersiz kalmasıyla istihdamda meydana gelen azalmadır. Genç nüfus sürekli olarak İlçe dışına yada yurt dışına işçi olarak göç etmektedir. Bununla birlikte yaz sezonu tatilini geçirmek amacıyla gelenlerle yaz döneminde İlçe nüfusu 50.000 civarına çıkmaktadır.
  İlimiz ilçeleri arası genel nüfus durumuna göre İlçemiz Boyabat ve Durağan İlçelerinden sonra 3 üncü, İlçe merkezi nüfus durumuna göre ise 2 inci sırada bulunmaktadır.

  Ulaşım


  Ayancık 55 km.'lik sahil yolu ile Sinop İli' ne bağlanmıştır. İç kesimlerle olan bağlantısı Çangal yolu üzerinden Kastamonu yolu ile sağlanmaktadır. Bazı İl Merkezleri ile İlçelere olan uzaklıkları Şöyledir: Samsun: 218 km., Kastamonu: 140 km., Ankara: 435 km., İstanbul: 630 km., Türkeli: 35 km., Boyabat: 72 km., Gerze: 94 km., Erfelek 46 km.' dir. İlçeler arası ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır.

  Basın-Yayın

  İlçemizde mahalli gazete çıkaran iki adet basımevi bulunmaktadır. 1977 yılında kurulan Ayancık Gazetesi ve Matbaası, her ayın 01-16 tarihlerinde "Ayancık Gazetesini" çıkarmakta; 1993 yılında kurulan Doğuş Gazetesi ve Matbaası da her ayın 12-27 tarihlerinde "Doğuş Gazetesi" çıkarmaktadır.

  İlçemizde özel yayın yapan Tv. veya Radyo bulunmamaktadır. TRT ve Özel tüm radyo yayınları net olarak dinlenebilmektedir. Ayancık merkez-tepe üstündeki vericilerden TRT ve Özel kanal yayınları izlenebilmektedir.

  Haberleşme


  Posta Hizmetleri :
  Merkeze gelen ve giden postalar haftanın 6 günü yapılmaktadır. Posta hatları (Ayancık-Sinop-Türkeli/Türkeli-Ayancık-Sinop) tur. Yenikonak şubede 1 personel ile kabul ve teslim hizmeti yapılmaktadır.

  Telgraf Hizmetleri :
  Telgraf hizmeti merkezde mevcut bir adet alıcı ve bir adette yazıcı olmak üzere 2 adet teleks mevcuttur. Fax ve APS hizmetleri verilmektedir. Havale kabul işlemleri on-line olarak yapılmaktadır.

  Telekomünikasyon Hizmetleri :
  Telekomünikasyon hizmetleri (Tesis , arıza, bakım vb.) Ayancık Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Ofisi ile Sinop Telekom Müdürlüğü tarafından sürdürülmektedir. İdari işler (Abonelik, Tahsilat vb.) Ayancık Telekom Ofisince, kiralık müstakil binada yürütülmektedir. İlçemize bağlı 71 köyün telefonu otomatik görüşmeye açıktır. İlçe merkezinde ankesör tesisiz mahalle olmayıp, 22 adet ankesör bulunmaktadır.

   Forum Saati Perş. Ocak 17, 2019 9:14 am