Büyük Sinop Forum Sitesi

Büyük Sinop Forum Sitesi

Sinop Resimleri, Sinop Video, Sinop haberleri, Sinop Hakkında Herşey...


  Akdenizliler dikkat!

  Paylaş
  avatar
  €F€
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~
  ~Site Sahibi ve KuruCuSu~

  Mesaj Sayısı : 659
  Kayıt tarihi : 09/09/09
  Yaş : 31
  Nerden : İstanbul~

  Akdenizliler dikkat!

  Mesaj  €F€ Bir Cuma Eyl. 11, 2009 11:42 pm

  Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin yaptığı araştırmada, Antalya Körfezi'nde hızla yayılan 'C'aulerpa Scalpelliformis ve Penicilllus capitata isimli iki yosunun ekosistemi tehdit ettiği açıklandı.

  Katil yosun olarak bilinen bu yosunun Antalya'da ilk olarak 10 yıl önce yat limanında görüldüğü belirtildi. Merkez Müdürü Yrd.Doç.Dr. Mehmet Gökoğlu, bu tür yosunun Antalya'ya anavatanı Hindistan'tan gemi çapaları ile geldiğini tahmin ettiklerini belirterek "10 yıl önce Antalya'ya gelen bu yosun türü içerisinde bulundurduğu 'caulerpin' maddesi nedeniyle canlılar tarafından tüketilmiyor. Bu nedenle Antalya Körfezi'nde yayılıyor. Antalya'da deniz ekosistemine zarar veriyor. Şu an 15-30 metre derinlikte rastladığımız bu tür yosun yat limanından büyük limana kadar olan bölgede yayılmış durumda" dedi.

  Antalya'da son yıllarda Penisicilius capitata isimli yeni bir yosun türünün hızla yayıldığını belirten Gökoğlu, şunları söyledi: "Bu tür yosunlar denizin dibini halı gibi tamamen kaplıyor. İnsan için zararlı olmayan ve minyatür çam ağaçları görünümündeki bu tür yosunlar balıkçıların ağlarına büyük zarar veriyor." Yosunların sudaki oksijen oranını artırmak gibi faydaları da bulunduğunu belirten Gökoğlu, bu tür yosun oluşumlarının denizde tehlike sinyallerinin belirtileri olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı: "Antalya Körfezi'nde yaşanan yosun yayılışı kirlilik ve küresel ısınma gibi nedenlerden meydana gelmektedir."

   Forum Saati Perş. Ocak 17, 2019 4:47 pm